+359-887-166-888 ИКОНИ на Богородица,Христос,Николай Чудотворец,св. Мина,св. Георги,Иван Рилски Промо цена-25лв.без ДДС

 + БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА - при покупка над 70лв.

Християна Димитрова

Християна Димитрова

Здравейте, приятели! В този блог ще публикуваме интересни подробности от житието и битието на християнските светци. Също така и апокрифни разкази и истории от народните вярвания и традиции, свързани със светците. Надяваме се да ви е интересно и да посещавате редовно страницата ни.

Най-новата ни рубрика включва Църковен календар и Именни дни по месеци, за да сте винаги информирани за празниците през годината.

ЦЪРКОВНИЯТ ПРАЗНИК "УСПЕНИЕ БОГОРОДИЧНО"

uspenie bogorodichnoУспение на Пресвета Богородица, Успение Богородично или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници, честван еднакво и от православни и от католици. Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на успението ѝ. Според преданието на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото ѝ тяло.

Българската православна църква отбелязва празника на 15 август (стар стил).

Според преданието това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта архангел Гавраил ѝ съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното ѝ желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома ѝ в Йерусалим. Три дни след това сам Иисус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата ѝ. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.“

В памет на явяването ѝ пред апостолите, Църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави „въздигане на хляба“.

Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми. На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на Църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.

01 Август - Св. мчци 7 братя Макавеи. Св. Соломония. Св. Елеазар. Поизхождение (изнасяне) на св. Кръст (Водосвет) (Начало на Богородичния пост)

/ Имен ден: Макавей, Здравко, Здравка

Празникът е посветен на християнските светци мъченици. В народна среда обаче е и празник на гадаенето, което нерядко трае 12 дни. Всеки ден от 1-ви до 12-ти август според традицията съответства на един месец от годината, броено от септември нататък. Каквото ще бъде времето през деня, такова ще бъде и през месеца. Така се определя благоприятна ли ще е новата стопанска година. На този ден (първия Макавей) всички зетьове отиват при тъста си на гости, носят дарове и целуват ръка (затова някъде наричат празника Зетьовден). Гощават ги с вино и пресни питки. От Макавей започват Богородичният пост, който трае две седмици до Голяма Богородица.

06 Август Преображение Господне

sveti Pantaleiomon
 
 
Св. великомъченик Пантелеймон се родил в гр. Никодимия. При раждането му той бил наречен Пантолеон, което значи "Лъв във всичко". По-късно това име било заменено с името Пантелеймон, което значи "всемилостив".  Празникът на св. Панталеймон се чества на 27 юли. На този ден празнуват именниците: Панталеймон, Панталей, Панчо, Пенчо, Добрина, Добрин.
 
Икони на свети Панталеймон тук: ИКОНИ НА СВЕТИ ПАНТАЛЕЙМОН
 

Защо името Пенчо произхожда не от Петър, както се счита официално, а от Панталеймон?

Общият корен на имената Панталеймон, Панталей е "Пан", което на гръцки означава "всичко", "все".  На галено на Панталеймон и Панталей са му казвали "Пано", "Паньо", "Панчо", а по-късно гласната "а" е преминала в "е" и се образували имената: "Пено", "Пеньо", "Пенчо".
Свети безсребърници Козма и Дамян
01 Юли / Имен ден: Дамян, Кузман
Свети безсребърници Козма и Дамян. Възвръщане честните мощи на преп. Йоан Рилски чудотворец. Първият ден на юли е празник на всички лечители. Набраните от тях в нощта срещу Еньовден билки, се разпределят и сортират.
 
ИКОНИ НА КОЗМА И ДАМЯН

Връщане на мощите на свети Иван Рилски
01 Юли
Този празник на св.Иван Рилски е от 1469 г. когато мощите му били върнати от Търново в Рилския манастир. Обновителите на мастира - тримата синове на Крупнишкия митрополит Яков - приели монашество, след като овдовели.
 

вмчца Неделя
07 Юли / Имен ден: Неделин, Неделина, Неделчо, Недялка, Недялко